Jednoosobowa działalność gospodarcza

15 odpowiedzi na „Jednoosobowa działalność gospodarcza

 1. Anna pisze:

  Prowadzę firmę jednoosobową która w 2010 roku przyniosła straty w wysokości 30 tys zł brutto. Nie musiałam z tego tytułu płacić ani ubez. zdr ani emerytalnego. Jednak w tym roku mam już 30 tyś zł zysku brutto. Czy będę musiała płacić składki za 2011 rok + 2010 ? Czy tylko za 2011. Jeśli tak to ile to będzie z 30 tys zł ? Dziękuje za odpowiedz.

  • Wtam, w pani pytaniu brakuje podstawowej informacji – pod ustawodawstwo którego państwa pani podlega ze względu na ubezpieczenie. Zależy na tym którego państwa jest pani obywatelem, czy prowadzi pani działalność gospodarczą tylko w Czechach, albo też równocześnie w Polsce. Bliższe informacje znajdzie pani na http://www.firmy-czechy.pl/ubezpieczenie-spoleczne-w-czechach/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego-ue/

   • Anna pisze:

    Witam,

    Dziękuje za odpowiedź. Z uwagi na fakt mojego stałego zatrudnienia w Czechach ( prócz firmy pracuje również w firmie) podlegam ustawodawstwu czeskiemu (musiałam dostarczyć odpowiedni wniosek do polskiego ZUS-u .. chyba E101 jak dobrze pamiętam). Jednak jestem obywatelem Polski ( pomimo dziennego dojazdu do pracy – mieszkam blisko granicy tych państw) i działalność prowadzę tylko w Polsce.

    • Anna pisze:

     Jak zatem będą wyglądać moje płatności ?

    • Witam, jeżli pani naprawdę podlega ustwodawstwu czeskiemu, powinna pani płacić ubezpieczenie emerytalne (ZUS) w wysokości 14,6% z podstawy do opodatkowania i ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 6,75% z podstawy do opodatkowania. Jeżeli jest pani równocześnie zatrudniona a z wynagrodzenia jest odprowadzane ubezpieczenie przynajmniej z minimalnego wynagrodzenia, nie obowiązują dla pani minimalne stawki.

 2. karino pisze:

  Gdybym chcial zatrudnic pracownika z urzedu pracy (bezrobotnego) mozna korzystac z dodatkowych ulg lub dotacji tak jak w Polsce???

  • Ulgi w Republice Czeskiej nie są żadne, ale można korzystać z dotacji , którą wypłaca czeski urząd pracy. Warunki odyzskania takiej dotacji zmieniają się dosyż często, zwykle to bywa około 7.000 CZK miesięcznie na okres 4-6 miesięcy.

 3. karino pisze:

  Czy zakladajac jednoosobowa dzialalnosc po jakims okreslonym czasie moge przeksztalcic sie w spolke s.r.o ???

  • Przekształcenie się w spółke s.r.o. nie jest możliwe. Można zrobić tak, że założy się spółke s.r.o. a następnie dojdzie do sprzedaży przedsiębiorstwa z osoby fizycznej do s.r.o..

 4. karino pisze:

  Czy majac jednoosobowa działalność gospodarcza mozna zatrudniac pracownikow???

 5. karino pisze:

  Jaka jest roznica pomiedzy jednoosobowa dzialalnoscia a popularna spolka nawet jednoosobowa s.r.o????

  • Różnica jest w odpowiedzialności prawnej oraz w opodatkowaniu. Jednoosobowa działalnośc jest osobą fizyczną i za swoje zobowiązania jest odpowiedzialna całym swoim majątkiem, płaci podatek dochodowy 15 % i ubezpieczenie społeczne. Spółka s.r.o. jest osobą prawną i odpowiada tylko swoim majątkiem, płaci podatek dochodowy 19 % i nie płaci ubezpieczenia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *