Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej wśród wszystkich spółek prawa handlowego w Republice Czeskiej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najprostszą formą spółki kapitałowej, pomimo że zachowuje osobowy charakter. Spółkę może tworzyć od jednego do pięćdziesięciu wspólników.
Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi od 1.1.2014 1 CZK. Jeden wspólnik może dysponować tylko jednym wkładem o wartości nie mniejszej niż 1 CZK. Wysokość wkładu poszczególnych wspólników może być zróżnicowana, musi jednak być liczona w całych koronach.
Firma spółki musi zawierać nazwę„společnost z ručením omezením”“ lub skrót „spol. s r.o.“ ewent. „s.r.o.“
Nazwa handlowa spółki musi spełniać ogólne warunki określone w Kodeksie handlowym, w szczególności nie może być tożsama z nazwą innego przedsiębiorcy. Do odróżnienia firm nie wystarcza adnotacja dot. określenia formy prawnej (§ 10 Kodeksu handlowego).
Umowa spółki musi zawierać:
- nazwę i siedzibę spółki,
- wykaz wspólników, zawierający nazwę i siedzibę osoby prawnej lub nazwisko i miejsce zamieszkania osoby fizycznej,
- przedmiot działalności spółki,
- wysokość kapitału zakładowego oraz wysokość wkładu każdego wspólnika wraz z terminem i sposobem wniesienia wkładu,
- nazwiska i miejsce zamieszkania osób reprezentujących spółkę na zewnątrz (jednatel společnosti) oraz zakres reprezentowania spółki,
- nazwiska i miejsce zamieszkania członków rady nadzorczej, o ile była utworzona,
- określenie administratora wkładu,
- inne informacje, które wymagane są w Kodeksie handlowym.
Wniosek o wpis do rejestru handlowego musi być podpisany przez wszystkie osóby reprezentujące spółkę na zewnątrz. Jeżeli założycielem spółki jest jedna osoba, wpis do rejestru handlowego następuje po wniesieniu 100% kapitału zakładowego.
Najwyższym organem spółki jest walne zgromadzenie wspólników. Walne zgromadzenie wspólników podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania spółki, w tym przede wszystkim: powołuje i odwołuje osóby reprezentujące spółkę na zewnątrz, dokonuje zmian umowy spółki, zatwierdza roczne sprawozdania finansowe. Ponadto, w przypadku gdy umowa spółki przewiduje ustanowienie rady nadzorczej, powołuje i odwołuje jej członków.
Statutowym organem spółki zarząd reprezentujący spółkę na zewnątrz (jednatel společnosti). Zazrąd może być jednoosobowy. Jeżeli osób takich jest więcej niż jedna, każda z nich ma prawo do samodzielnego reprezentowania spółki na zewnątrz, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Ograniczenie uprawnień osób do reprezentowania spółki na zewnątrz może wynikać z umowy spółki, statutu lub uchwał walnego zgromadzenia.
Procedura zakładania spółki w Czechach:
- zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego;
- wniesienie kapitału zakładowego (najczęściej ulokowanie środków pieniężnych na koncie bankowym);
- uzyskanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej (živnostenský list, koncese);
- wpisanie spółki do rejestru handlowego;
- rejestracja spółki w urzędzie skarbowym.
wniesienie kapitału zakładowego (najczęściej ulokowanie środków pieniężnych na koncie bankowym) musi byc w banku na terenie Czech ???
Tak, musi być w banku na terenie Republiki Czeskiej.
Czy wspolnikiem s.r.o moze byc czlonek rodziny lub wspolmalzonek???
Tak, może.