Forum dyskusyjne

Portal informacyjny o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach » Forum dyskusyjne
You are not logged in.
Posting as Guest.
Registered users.
 Forums   Threads   Posts   Last post 

WordPress forum plugin by Fredrik Fahlstad. Version: 1.7.8.

23 odpowiedzi na „Forum dyskusyjne

 1. Jureksl pisze:

  Witam jestem nowy na forum Jak najbardziej polecam. Mam doświadczenie z tą firmą i jestem bardzo zadowolona z ich usług. Profesjonalnie i rzetelnie.

 2. Anna K pisze:

  Czy jeśli np. w miesiącu lutym zapłacę wysoką składkę ubezpieczenia wynikającą z dużego obrotu, to czy w miesiącu marcu, jeśli nie będę miała w ogóle dochodu lub zmniejszy się on diametralnie, to czy zapłacę niższą składkę czy już jestem zblokowana wysokimi składkami do końca roku rachunkowego?

 3. Anna K pisze:

  Jak traktowane są koszty poniesione na terenie innych krajów UE? Np. zakup paliwa, najem mieszkania, lokalu na terenie innego kraju UE?

 4. Anna K pisze:

  Jaka jest minimalna składka zdrowotna w Republice Czeskiej dla pracownika i wymiar pracy (np. w Polsce to 1/4 etatu, umowy zlecenia – pytanie jaki typ najmniejszego zatrudnienia daje już pracownikowi możliwość korzystania z lekarzy i leczenia na terenie UE?).

 5. Anna K pisze:

  Czy wybór ryczałtu obowiązuje mnie na cały rok podatkowy czy mogę każdy miesiąc mieć rozliczany wg innego systemu – raz ryczałt a innym razem na podstawie faktur kosztowych?

 6. Anna K pisze:

  Proszę o informację o sposobie rozliczania przy następującej sytuacji: następuje zakup samochodu zagranicą (USA, Kanada, Japonia), następnie przy sprowadzeniu płacę cło unijne w Niemczech (przy odbiorze z portu) oraz VAT w Czechach. Następnie sprzedaję taki samochód z zyskiem na terenie Czech lub/i innych krajów Unii Europejskiej. I teraz pytania: Czy jeśli jestem na ryczałcie 60% zakup auta liczy się jako towar handlowy czy jako koszt uzyskania przychodu? Jak wówczas rozliczyć koszty typu cło, transport, czy są one wówczas wliczane jako koszty przy ryczałcie?

 7. Anna K pisze:

  Jak nalicza się czeskie ubezpieczenie (ZUS) w zależności od kwoty obrotów (czy to procentowa kwota naliczana od zysku, czy od obrotu, jak to się ma do 60% ryczałtu)?

 8. Anna K pisze:

  akie są warunki uzyskania w Republice Czeskiej leasingu na samochody firmowe oraz kredytu na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej? Jakiego rzędu występuje oprocentowanie takich kredytów obrotowych? Czy są ograniczenia dot. ilości pojazdów względem ilości pracowników? (np. trzy samochody osobowe różnego typu – SUV, minivan, limuzyna – zarejestrowane na jednoosobową firmę?) Czy można dokonać leasingu zwrotnego?

  • Otrzymanie leasingu jest bardzo indywidualne, instytucje leasingowe przeprowadzają własne dochodzenie, przedsiębiorstwo powinno mieć przyjmniej półroczną historię,
   Nie ma ograniczenia co do ilości pojazdów.
   Leasing zwrotny jest możliwy.

 9. Anna K pisze:

  Jakie są warunki zatrudnienia pracownika obcego obywatelstwa (np. Polak, Niemiec), który będzie wykonywał swoją pracę na terenie krajów UE, w tym w Polsce? (jakiej wysokości jest ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jakie minimum i forma opieki zdrowotnej)

  • Stawki ubezpieczenia społecznego, które opłaca pracownik i pracodawca w Republice Czeskiej znajdzie pani na tej stronie .
   Polski obywatel zatrudniony w Czechach otrzymuje podstawową opiekę zdrowotną w Czechach,
   a także w Polsce – w tym wypadku potrzebne jest załatwienie zaświadczenie E 106.

 10. Anna K pisze:

  Czy jeśli firma taka może zadeklarować 60% kosztów nieewidencjonowanych to czy może również wliczać inne koszty prowadzenia działalności czy powyższa ulga eliminuje taką możliwość.

 11. Anna K pisze:

  Czy dla firmy doradczej, posiadającej w swoim zakresie działalności również usługi szkoleniowe oraz informatyczne, graficzne i programistyczne, ponadto import i sprzedaż samochodów osobowych, przysługuje w Czechach możliwość wliczenia w koszty 60% nieewidencjonowanych wydatków na zasadzie ryczałtu? Na jakiej zasadzie to działa? Czy jest limit przychodów, który ogranicza to prawo? Czy jeśli skorzystam z tego w jednym roku to czy w następnym również mogę?

  • Wydatki można deklarować w wysokości rzeczywistej albo w kwocie ryczałtowej, która wynosi:
   60% przychodów z działalności, które pani opisuje. W tym wypadku nie można już odliczyć ulgę na podatku w wysokości 24.840 CZK. Można z tego korzystać bez czasowego ograniczenia. Limit przychodów w tym wypadku nie istnieje.

 12. Anna K pisze:

  Jaki podatek dochodowy (w jakiej wysokości) będzie obowiązywał osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą na terenie Republiki Czeskiej za usługi doradcze (związane z nieruchomościami, konsultingiem prawno-finansowym, itp.) świadczone na terenie CZ oraz innych krajów UE. Rozumiem, że 15% minus koszty?

  • W chwili obecnej podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15 % z różnicy między przychodami a wydatkami.
   Od wyliczonego podatku może sobie każdy popłatnik odliczyć ulgę w wysokości 24.840 ZCK za rok kalendarzowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *