Zakup samochodu a odliczenie VATu w Czechach

Od 1.4.2009 jest w Republice Czeskiej możliwe odliczenie VATu z zakupu jakiegokolwiek samochodu, to znaczy także z zakupu samochodu osobowego bez kratki. Aby było możliwe czeski VAT odliczyć, firma musi być płatnikiem czeskiego VATu, potrzebna jest faktura VAT od dostawcy a samochód musi być używany do działalności gospodarczej. Odliczony VAT jest zwrócony czeskim urzędem skarbowym do 30-tu dni od terminu złożenia deklaracji VAT. Pozatem, odpis amortyzacyjny jest w całości kosztem uzyskania przychodu bez względu na wartość samochodu.

W czasie eksploatacji takiego samochodu można na bieżąco odliczać VAT ze wszystkich kosztów związanych z używaniem tego samochodu, naprzykład z paliwa, napraw itd.

W razie sprzedaży takiego samochodu jest obowiązek odprowadzić VAT z ceny sprzedaży, a cena ta powinna być ceną zwykłą na rynku.

Jeżeli firma przestanie być płatnikiem czeskiego VATu, musi  z takiego samochodu odprowadzić  VAT z wartości ceny zakupu pomniejszonej o  odpis amortyzacyjny.

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii VAT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Zakup samochodu a odliczenie VATu w Czechach

 1. Łukasz pisze:

  Witam, czy można odliczyć VAT, od samochodu importowanego z USA do CZ i rejestrowanego w działalność gospodarczą na ternie CZ ?

 2. Marcin pisze:

  Czy można zakupić auto na fakturę exportową (cena netto), złożyć deklarację VAT do urzędu skarbowego i jednocześnie odliczyć ten VAT w jednym miesiącu, tak żeby fizycznie nie przelewać do urzędu wartości naliczonego VAT. Innymi słowy, czy można zrobić taką operację na papierze bez przelewu?
  Pozdrawiam,

  Marcin

  • Witam, generalnie można tak zrobić, wielokrotnie już przeprowadzaliśmy taką transakcję. Niemniej spotkałem się z urzędem skarbowym, który wymagał najpierw fizycznego załacenia VAT, a dopiero po zapłaceniu wydał potwierdzenie potrzebne do rejestracji samochodu.

 3. Andrzej pisze:

  czy samochód może być kupiony w Polsce na 0 stawkę VAT?

 4. Adam pisze:

  Witam, czy jest jakis limit kwotowy na odliczenia VAT od zakupu samochodu ?
  czy sa jakies ograniczenia, czy mozna kupic dslownie kazdy samochod ?

 5. Witam
  -Jak długi jest okres amortyzacji samochodu.
  -Czy okres amortyzacji jest zależny od tego że jest to nowy pojazd czy używany?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *