Zakup samochodu a odliczenie VATu w Czechach

Od 1.4.2009 jest w Republice Czeskiej możliwe odliczenie VATu z zakupu jakiegokolwiek samochodu, to znaczy także z zakupu samochodu osobowego bez kratki. Aby było możliwe czeski VAT odliczyć, firma musi być płatnikiem czeskiego VATu, potrzebna jest faktura VAT od dostawcy a samochód musi być używany do działalności gospodarczej. Odliczony VAT jest zwrócony czeskim urzędem skarbowym do 30-tu dni od terminu złożenia deklaracji VAT. Pozatem, odpis amortyzacyjny jest w całości kosztem uzyskania przychodu bez względu na wartość samochodu.

W czasie eksploatacji takiego samochodu można na bieżąco odliczać VAT ze wszystkich kosztów związanych z używaniem tego samochodu, naprzykład z paliwa, napraw itd.

W razie sprzedaży takiego samochodu jest obowiązek odprowadzić VAT z ceny sprzedaży, a cena ta powinna być ceną zwykłą na rynku.

Jeżeli firma przestanie być płatnikiem czeskiego VATu, musi  z takiego samochodu odprowadzić  VAT z wartości ceny zakupu pomniejszonej o  odpis amortyzacyjny.

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii VAT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Zakup samochodu a odliczenie VATu w Czechach

 1. Łukasz pisze:

  Witam, czy można odliczyć VAT, od samochodu importowanego z USA do CZ i rejestrowanego w działalność gospodarczą na ternie CZ ?

 2. Marcin pisze:

  Czy można zakupić auto na fakturę exportową (cena netto), złożyć deklarację VAT do urzędu skarbowego i jednocześnie odliczyć ten VAT w jednym miesiącu, tak żeby fizycznie nie przelewać do urzędu wartości naliczonego VAT. Innymi słowy, czy można zrobić taką operację na papierze bez przelewu?
  Pozdrawiam,

  Marcin

  • Witam, generalnie można tak zrobić, wielokrotnie już przeprowadzaliśmy taką transakcję. Niemniej spotkałem się z urzędem skarbowym, który wymagał najpierw fizycznego załacenia VAT, a dopiero po zapłaceniu wydał potwierdzenie potrzebne do rejestracji samochodu.

 3. Andrzej pisze:

  czy samochód może być kupiony w Polsce na 0 stawkę VAT?

 4. Adam pisze:

  Witam, czy jest jakis limit kwotowy na odliczenia VAT od zakupu samochodu ?
  czy sa jakies ograniczenia, czy mozna kupic dslownie kazdy samochod ?

 5. Witam
  -Jak długi jest okres amortyzacji samochodu.
  -Czy okres amortyzacji jest zależny od tego że jest to nowy pojazd czy używany?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *