Ubezpieczenie osoby będącej równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium Rebubliki Czeskiej i prowadzącej działalność na własny rachunek na terytorium Polski

Zgodnie z przepisem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 987/2009  w  sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego Państwa Członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem.

Powyższy przepis wskazuje, że osoba wykonywująca pracę najemną w jednym Państwie Członkowskim i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego na terytorium, którego faktycznie wykonuje pracę za wynagrodzeniem.

Zatem, jeśli osoba wykonuje pracę najęmną na terytorium Republiki Czech i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą ne terytorium Polski, ustawodawstwem właściwym w zakresie ubezpieczeń społecznych jest ustawodawstwo czeskie.

W takim razie instytucja wyznaczona przez właściwe władze Republiki Czech ( ČSSZ, Česká správa sociálního zabezpečení , www.cssz.cz ) wydaje świadectwo potwierdzające, że osoba ta podlega ustawodawstwu czeskiemu i przekazuje kopię tego świadectwa instytucji wyznaczonej przez właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej (ZUS) na której terytorium osoba ta prowadzi działalność gospodarczą.

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubezpieczenie społeczne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ubezpieczenie osoby będącej równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium Rebubliki Czeskiej i prowadzącej działalność na własny rachunek na terytorium Polski

  1. Jan pisze:

    Witam

    Czy za pracownika zatrudnionego na 1/10etatu również nie płaci się składek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *