Zgodnie z przepisem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 987/2009 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego Państwa Członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem.
Powyższy przepis wskazuje, że osoba wykonywująca pracę najemną w jednym Państwie Członkowskim i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego na terytorium, którego faktycznie wykonuje pracę za wynagrodzeniem.
Zatem, jeśli osoba wykonuje pracę najęmną na terytorium Republiki Czech i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą ne terytorium Polski, ustawodawstwem właściwym w zakresie ubezpieczeń społecznych jest ustawodawstwo czeskie.
W takim razie instytucja wyznaczona przez właściwe władze Republiki Czech ( ČSSZ, Česká správa sociálního zabezpečení , www.cssz.cz ) wydaje świadectwo potwierdzające, że osoba ta podlega ustawodawstwu czeskiemu i przekazuje kopię tego świadectwa instytucji wyznaczonej przez właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej (ZUS) na której terytorium osoba ta prowadzi działalność gospodarczą.
Witam
Czy za pracownika zatrudnionego na 1/10etatu również nie płaci się składek?
Nie jest ważne na jaki etat jest pracownik zatrudniony, ważne jest wynagrodzenie. Jeżeli wynagrodzenie przekroczy 2.500 CZK, pracownik jest ubezpieczony i płaci skłądki.