Jednoosobowa działalność gospodarcza – Biuro wirtualne w Czechach a sklepy w Polsce

W ostatnim czasie dużo osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, zwraca się do mnie s zapytaniem o możliwość przeniesienia siedziby firmy do Republiki Czeskiej z tym, że nadalej chcą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.

Otóż na taką sytuację trzeba popatrzeć z następujących punktów widzenia :

  • a) przepisy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej
  • b) podatki
  • c) ubezpieczenia społeczne
  • d)VAT

ad a) Do transgranicznej działalności gospodarczej trzeba zastosować Dyrektywę 2006-123-WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącą usług na rynku wewnętrznym. Wg. tej dyrektywy usługa oznacza wszelką działalność gospodarczą. Dalej wg. Artykułu 16 tej Dyrektywy państwa członkowskie uznają prawo  usługodawców do świadczenia usług w państwie członkowskim innym niż to, w którym prowadzą oni przedsiębiorstwo. Z tego wynika, że oprócz specjalnych wypadków kiedy według polskiego prawa trzeba mieć specjalne zezwolenie, może firma zarejestrowana w Czechach prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski na tych samych zasadach jak podmioty zarejestrowane w Polsce.

ad b) Jeżeli osoba zarejestrowana do działalności gospodarczej w Republice Czeskiej będzie prowadziła sklep na terenie Polski, to według Artykułu 5 i 7 Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania dochody te będą opodatkowane w Polsce według polskiego prawa.

ad c) W ramach Unii Europejskiej panuje zasada, że osoba może być równocześnie ubezpieczona tylko w jednym państwie członkowskim, zasada ta jest zawarta w artykule 11 punkt 1.  Rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (WE) NR 883/2004.  Jeżeli osoba taka będzie prowadzić działalność gospodarczą równocześnie w Czechach jak i w Polsce, ubezpieczenie społeczne będzie zobowiązana płacić w państwie w którym ma miejsce zamieszkania. Jeżeli będzie zarejestrowana do działalności gospodarczej tylko w Czechach, ubezpieczenie będzie płacić w Republice Czeskiej na tych samych zasadach co obywatele Czech. W wypadku, że osoba fizyczna prowadzi firmę w Czechach a równocześnie jest zatrudniona w Polsce, ubezpieczenie będzie płacić w Polsce i na Polskich zasadach.

ad d) Jeżeli osoba fizyczna zarejestrowana do działalności gospodarczej w Republice Czeskiej będzie prowadzić sklep stacjonarny na terenie Polski, sprzedaż odbywa się na terenie Polski i z tego względu będzie VAT rozliczany na Polskich zasadach.

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii podatek od osób fizycznych, Podatki, Ubezpieczenie społeczne, Unikanie podwójnego opodatkowania, Usługi na rynku EU, VAT i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *