Usługi budowlane według czeskiego prawa

  • Usługi budowlane należące do handlu wolnego

Do uzyskania zezwolenia nie trzeba dodatkowych uprawnień.

Prace przygotowawcze i wykończeniowe, roboty budowlane specjalistyczne

Przygotowanie terenu i okolicy pod budowę, prace przygotowawcze pod budowę, głównie prace ziemne, przygotowanie terenu w związku z pracami budowlanymi, prace wykopowe, prace wierceniowe rozpoznawcze służące do uzupełnienia dokumentacji budowy, odwodnienie terenu budowlanego, rekultywacja (wykorzystanie ziemi z wykopów, przygotowanie terenów, nasypów, hałd,w tym przygotowanie gruntu do rekultywacji biologicznej, uzdatniania wodnego, melioracyjne przygotowania pod budowę, budowa komunikacji w tym dojazdowych) itp. Roboty dokończeniowe i odnawialne, które nie są bezpośrednio powiązane z wykonywaniem właściwej działalności budowlanej , zwłaszcza: tapetowanie, pokładanie wykładzin podłogowych, montaż uszczelek do drzwi i oken, markiz, rolet, żaluzji,folii przeciwsłonecznych, czyszenie elewacji parą gorącą i piaskiem, fugowanie płyt ściennych i inne podobne prace. Roboty budowlane specjalistyczne – mianowicie: prace studniarskie (czyszczenie i dezynfekcja studni, wiercenie studni do 30 m, o ile nie chodzi o badania hydrogeologiczne, rekonstrukcje odwiertów powierzchniowych, zbiorników wodnych z prefabrykowanych elementów, pobór i odprowadzenie wody rurami, zatrzymywanie przecieków powierzchniowych poprzez betonowanie itp), roboty brukarskie (wykonanie komunikacji brukowanych itp), roboty hydrauliczne, szamotowanie, włącznie wykładania pieców przemysłowych, wykładanie kominów i inne podobne. Rusztowania (montaż, demontaż rusztowań oraz platform roboczych). Drobne roboty wyburzeniowe na budowach.

Nie obejmuje prace ziemne – górnicze, roboty murarskie, budowlano-ciesielski, dekarskie, zduńskie, układanie kafelek, sztukatorskie, malowanie, lakiernicze, montaż płyt gipsowo-kartonowych i inne, które są zawarte w zawodach rzemieślniczych. Nie obejmuje również układanie parkietów, podłóg korkowych, mozajkowych, odlewanych.

  • Usługi budowlane należące do handlu rzemieślniczego

Do uzyskania zezwolenia trzeba odpowiednie wykształcenie lub 6 letnią pratykę w branży.

Zawody rzemieślnicze:

Ślusarz

Galwanizator

Elektryk

Elektromechanik

Stolarz

Mechanik monter maszyn i urządzeń,

Monter elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych

Murarz

Hydraulik

Monter urządzeń gazowych

Monter urządzeń chłodniczych i cieplnych

Monter urządzeń dźwigowych

Monter izolacji

Malarz, lakiernik

Dekarz, cieśla

Blacharz , naprawa karoserii samochodowych

Zdun

Kominiarz

  • Usługi budowlane należące do handlu licencjonowanego

Wykonywanie budowy, przebudowy oraz rozbiórki

Wykonywanie robót budowlanych, budowlano- montażowych nowobudowanych budynków, przeróbki dokończonych budów (nadbudowy, dobudówki, przeróbki), remont i ich rozbiórka zgodnie z Ustawą budowlaną. W ramach przeprowadzanych prac mogą być wykonywane roboty zawarte w zawodach rzemieślniczych, licencjonowanych i wolnych, które są niezbędne do realizacji budowy.

Wymagania potrzebne do otrzymania zezwolenia

a.) Wykształcenie wyższe magisterskie – kierunek budowlany lub architektura , 3 lata praktyki w budownictwie

lub

b.) Wykształcenie wyższe licencjackie – kierunek budowlany lub architektura , 5 lat praktyki w budownictwie

lub

c.) Wykształcenie średnie ukończone maturą – kierunek budowlany 5 lat praktyki w budownictwie

d). dokumenty zgodnie z § 7 Artykuł. 5 litery. a), b), c.), d.) lub e.) Ustawy – Živnostenského zákona

Dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski (tłumaczenie zwykłe)

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Usługi na rynku EU, Wymagania prawne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *