Akcyza od produktów tytoniowych w Republice Czeskiej

 § 101  czeskiej  ustawy o akcyzie

Opodatkowanie produktów tytoniowych 

(1) Przedmiotem opodatkowania są produkty tytoniowe.

(2) Do celów niniejszej ustawy jako produkty tytoniowe traktuje się : papierosy, cygara, cygaretki, oraz tytoń do palenia. 


(3) Przedmiotami niniejszej ustawy są :


a) papierosy

1. pasma tytoniu, które są palone w nieprzetworzonym stanie i nie są to cygara lub cygaretki wg podpunktu b),
2. pasma tytoniu, które wkłada  się do gliz (bibułki papierosowe z filtrem), lub
3. pasma tytoniu, które zawijanesą do bletek ( papier papierosowy )

b) cygara i cygaretki (zawinięty tytoń ) , które pali się w nieprzetworzonym stanie a to ze względu na ich właściwości i oczekiwania zwykłego użytkownika, są w stanie nieprzetworzonym przeznaczone wyłącznie do palenia , zawierają :

1. pokrycie surowymi liśćmi  tytoniu , lub 
2. rozdrobniony wypełniacz tytoniowy , pokrycie listkowe w kolorze cygara z przetworzonego tytoniu, który pokrywa cały produkt, zdarza się że nawet filtr, lecz rzadko pokrywa ustnik w przypadku cygar z ustnikiem których waga jednostkowa bez filtru lub ustnika wynosi najmniej 2,3 g a najwięcej 10g, a obwód wynosi najmniej jedną trzecią długości przynajmniej 34 mm,

c) tytoń do palenia 

1. tytoń cięty, lub inaczej rozdzielany , skręcany lub sprasowany do desek, który można palić bez przetwarzania ,
2. tytoniowy odpad skorygowany do  sprzedaży ostatecznemu konsumentowi , który nie zalicza się pod punkt a) lub b) a który można palić, lub
3. tytoń do palenia zawierający więcej niż 25% masy związków tytoniowych, o szerokości cięcia mniejszej niż  1,5 mm; chodzi o delikatnie cięty tytoń przeznaczony do ręcznie robionych papierosów 
d) unieważnione 

(4) W związku z niniejszą ustawą, papierosami rozumie się  produkty, które zawierają całkowicie lub częściowo również inne związki niż tytoń aczkolwiek spełniają warunki wymienione pkt.  3 odnośnik a) z wyjątkiem produktów wymienionych w pkt. 8.


(5) W związku z niniejszą ustawą cygarami i cygaretkami rozumie się produkty z pokryciem listkowym z naturalnego tytoniu , które częściowo zawierają również inne związki  niż tytoń oraz spełniają pozostałe warunki wymienione w pkt.3 odnośniku b).


(6) Tytoniem do palenia rozumie się także produkty, które zawierają całkowitą lub częściową ilość innych  związków niż tytoń a które spełniają pozostałe warunki wymienione w pkt. 3 odnośniku c)  za wyjątkiem produktów wymienionych w pkt. 8, lub produkt niewymieniony w pkt. 3 odnośniku c), jeżeli jest przeznaczony do innego celu niż palenie a jednocześnie jest możliwość palenia tego produktu oraz jest przeznaczony na sprzedaż ostatecznemu konsumentowi.


(7) W związku z niniejszą ustawą za tytoniowy odpad uważa się resztki z liści tytoniu i resztki powstałe w wyniku przetwarzania oraz produkowania tytoniowych produktów.


(8) Za produkty tytoniowe nie uważa się produktów, które nie zawierają tytoniu oraz spełniają warunki wymienione w pkt. 3 odnośniku a) lub c ) używane są wyłącznie do celów medycznych a potwierdzenie o tej możliwości zatwierdza Ministerstwo zdrowia Czech lub inna uprawniona instytucja.

 

Akcyza u tytoniu do palenia jest w wysokości 1.800 CZK za kilogram.

O Zbigniew Mrózek

doradca podatkowy na terenie Republiki Czeskiej. Od roku 1995 jest członkiem Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, zapisany pod numerem 1681. Prowadzi biuro księgowe, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich klientów. www.business-czechy.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcyza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *